Sosyal Simgeler

Pages

20 Mayıs 2013 Pazartesi

Maraş Otu


Maraş otu, Kahramanmaraş ve bazı çevre illerinde de bilinen ve kullanılan, latince ismi Nicotiana Rustica L. olan, yörede deli tütün olarak bilinen tütün cinsinden yapılmış, içerdiği nikotinden dolayı sigara gibi bağımlılık yapan yeşil toz görünümlü maddedir.
Maraş otunu Fransız işgali sırasında Fransız askerlerinin kullandığı ve yöre halkının da bu askerlerden öğrenerek kullanmaya devam ettiği söylenmektedir.
Maraş otu resimde görüldüğü gibi küçük poşet ambalajlarda satılır. Kullanımı ve satışı için herhangi bir yasal kısıtlama yoktur. Ancak en son getirilen kapalı alanlarda tütün ve tütün mamüllerinin kullanımı yasağı maraş otu için de geçerlidir.
Maraş otunu Kahramanmaraş‘taki hemen hemen her bakkal ve marketten temin etmek mümkündür. Bir küçük poşet ot, ortalama bir maraş otu kullanıcısına 1-2 gün yetmektedir.
Özellikle kapalı alanlarda sigara yasağının getirilmesi ve son yıllardaki tekel ürünlerine getirilen aşırı zamlar yöre insanın maraş otu kullanma oranını da artırmıştır. 

Maraş Otu Nasıl Kullanılır?

Maraş dışında bu maddeyi az çok bilenler genellikle çiğnenerek, dil altına koyularak ya da emilerek kullanıldığını sanırlar ama bunların hepsi yanlıştır. Maraş otu dudak ya da yanak ile diş eti arasına genellikle alt dudak ile diş eti arasına koyulur. Resimde de görüldüğü gibi tütün kağıdı olarak bilinen sigara kağıdının arasına bir miktar ot koyulup, yukarıda belirttiğim yerlerden birine koyulur ve bir süre bekletilir. Daha sonra çıkarılır ve atılır. Kişi bu süre zarfında nikotin ihtiyacını karşılamış olur.
Ancak bu bahsettiğimiz kağıt arasına koyularak kullanma şekli son yıllarda yaygınlaşmış bir kullanım şeklidir. Daha önceleri her hangi bir kağıt kullanmaksızın toz halindeki ot doğrudan yukarıda belirtilen yerlerden birine koyulur, bir süre bekletilir ve su yardımıyla ve ya susuz bir şekilde tükürmek suretiyle çıkarılırdı. Bu kullanım şekli eskisi kadar yaygın olmasa da halen devam etmektedir.


Maraş Otu Nasıl Yapılır?

Maraş otu, yazının başında bahsettiğim deli tütünün yapraklarının kurutulup, meşe, kavak gibi bir takım ağaçların yakıldıktan sonra oluşan külleriyle karıştırılıp toz edilinceye kadar yoğurulması suretiyle yapılır. Daha sonra resimlerde görülen küçük poşetlere koyulur.

Maraş Otunun Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda Maraş otunun en az sigara kadar zararlı olduğu tesbit edilmiştir. Bilindiği üzere sigaranın bir çok kansere yol açtığı ve insan sağlığına daha bir çok zararı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Buradan yola çıkarak maraş otunun ne kadar zararlı olduğunu kestirebilmek hiç de güç değildir.
Eğer aklımıza ilk gelen zararlarını sıralayacak olursak;
  • Ağız yoluyla kullanıldığı için ilk olarak diş ve diş etlerine zararlıdır.
  • Aynen sigara gibi ama daha farklı bir ağız kokusuna neden olur.
  • Emilimi kılcal damarlarla olduğundan kan dolaşımı yoluyla bütün vücuda yayılır; beyin üzerine zararlı etkileri olduğu söylenmektedir.
  • Emilimi kılcal damarlarla olmasına rağmen bir miktarı da ister istemez tükürüğe karışarak yemek borusu yoluyla sindirim sistemine karışmaktadır. Özellikle mide ve sindirim yolu hastalarında başta mide yanması olmak üzere bir takım rahatsızlıklara neden olmaktadır.
  • Diğer bir etkisi ise cinsel iktidarsızlık ve ereksiyon problemlerine yol açmasıdır.
Maraş otunun insan sağlığı açısından hiç bir faydası yoktur!
Bir çırpıda saydıklarımız dışında Maraş otunun daha bir çok zararı olduğunu ve olabileceğini hatırlatıp kullanılmaması gerektiği uyarısını yapmak gerekiyor.

SİGARA GİBİ TİRYAKİLİĞİ VAR!

Meşe külü ve deli tütün olarak tabir edilen yabani özel cins tütünün su ile karıştırılmasından elde edilen ve birçok yere Kahramanmaraş'tan satın alınarak götürülen Maraş otunun, özellikle Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Adana, Mersin gibi illerde de tiryakileri bulunuyor. Bu arada, başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ise; uyuşturucu bağımlıları esrar ve eroin gibi maddeleri bulamadıkları zaman çok daha ucuza satın alınabilen Maraş ağız otunu kullanarak uyuşmaya çalışıyorlar. Sade veya sigara kağıdına sarılarak alt ön dudak ve dişler arasında yerleştirilerek kullanılan ve 10 ila 25 dakika arasında bekletilince çeneyi uyuşturan otun sigara gibi tiryakiliği olduğu gözlerden kaçmıyor.
Kahramanmaraş'taki kahvehane ile kıraathanelerin duvarlarında yer alan "Burada ot atmak ve yerlere tükürmek yasaktır!" yazılarına rağmen ot kullanımının önüne geçilemiyor.

maraş otunun faydaları
maraş otunun yararları
maraş otu satış
Maraş otu sipariş
maraş otu yasak mı
maraş otu nedir
maraş otu zararları
maraş otunun zararları
maraş otu nasıl kullanılır
maraş otu kafa yapar mı
maraş otunun faydaları nedir
maraş otu nerede satılır
maraş otu yasal 
maraş otu nasıl içilir
maraş otu nasıl yapılır
maraş otu nasıl kullanılır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder